Kardiologia
Do naszej Przychodni Weterynaryjnej trafia dużo pacjentów z niewydolnością krążenia. Jest to schorzenie w wielu przypadkach bagatelizowane lub objawy są przypisywane na poczet innych mniej niebezpiecznych chorób.
Organizm jest jak system naczyń połączonych, co za tym idzie, zaburzenie jednego parametru tak istotnego jakim jest ciśnienie krwi będzie miało wpływ na funkcjonowanie innych narządów, zwłaszcza tych niezbędnych do życia. Dlatego objawy nie zawsze są patognomiczne i wskazują na źródło problemu.
Szereg procesów fizjologicznych biorących udział w kompensacji niewydolności mięśnia sercowego pozwala czasem ukryć objawy choroby, tak że zwierzęta obciążone daną wadą serca nie wykazują symptomów nawet przez wiele lat. Duszność, kaszel nasilający się nad ranem lub podczas ekscytacji czy nietolerancja wysiłkowa to tylko niektóre sygnały mogące świadczyć o opisywanej jednostce chorobowej.
Serce to najważniejszy mięsień naszego organizmu co odzwierciedla jego unikatowa budowa na poziomie komórkowym. Połączenie cech dwóch typów mięśniówki (gładkiej i poprzecznie komórkowej) pozwala mu na nieustaną i intensywną pracę transportu krwi do wszystkich narządów.
W weterynarii jest dostępnych wiele leków działających na różnych poziomach blokowania Angiotensyny II czy też bezpośrednio stymulujących mięsień sercowy. Każde zwierzę jest inne i lekarz weterynarii na podstawie kondycji zwierzęcia i przeprowadzonych badań podejmuje odpowiednie leczenie które jest swego rodzaju ratowaniem życia i poprawą jego jakości oraz ochrony innych narządów przed szkodliwym działaniem wysokiego ciśnienia.